Konińskie III Targi Energii „Nowa Energia w Regionie”
Ponad 40 wystawców z Konina i całej Polski, tematyczne panele dyskusyjne z udziałem ekspertów, nowoczesne technologie na wyciągnięcie ręki, możliwość rozmowy ze specjalistami od energetyki – tak w wielkim skrócie opisać można III Targi Energii „Nowa Energia w Regionie”, które odbyły się 8 października w auli Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Przyjaźni w Koninie. Ich organizatorem było Miasto Konin.
Targi „Nowa Energia w Regionie” to miejsce prezentacji nowoczesnych technologii w obszarze czystej i zielonej energii, produktów i rozwiązań w zakresie zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, cieplnej oraz oferty programów dotacyjnych finansujących projekty inwestycyjne. Wydarzenie jest kierowane do wszystkich, którzy pragną nawiązać współpracę z partnerami z gałęzi energetyki konwencjonalnej oraz OZE. W wydarzeniu uczestniczyła m.in. delegacja koreańskiej firmy KHNP zaangażowanej w projekt budowy w Koninie elektrowni jądrowej.
- Wielkopolska to region nieograniczonych możliwości, które musimy wykorzystać. Dzisiaj dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii dajemy nową energię, która będzie napędzała nowe perspektywy dla całego regionu. Także związanych z rozwojem energetyki odnawialnej, energetyki jądrowej ale również gospodarki wodorowej. Wierzę, że wspólnie uda nam się zrealizować zakładane cele, których efektem będzie osiąganie synergii gospodarczych i społecznych. Serdecznie pozdrawiam uczestników targów „Nowa Energia", życząc Państwu owocnych dyskusji – napisała w liście do uczestników targów Paulina Henning-Kloska - Minister Klimatu i Środowiska.
Wydarzenie oficjalnie otworzył prezydent Konina Piotr Korytkowski. Wspomniał o zmianach gospodarczych, które przechodzi region, a także m.in. o Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji adresowanym do Wielkopolski Wschodniej, w ramach którego do naszego regionu trafi niemalże 415 mln euro. - Nie lubię używać wielkich słów, ale uważam, że znajdujemy się w epokowym momencie dla naszego miasta i regionu. I tak, jak kilkadziesiąt lat temu nasz region wyrósł na rozwoju energetyki konwencjonalnej i przemysłu ciężkiego, tak dziś dzięki tym środkom mamy szansę stać się znaną na całym świecie doliną zielonej energii i wysokich technologii. Środki zewnętrzne to jednak niejedyna szansa, jakiej upatrujemy na horyzoncie. Uważam, że jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą inwestycją dla naszego miasta i całego regionu jest budowa elektrowni jądrowej. (…) Ze wszystkich lokalizacji to właśnie mieszkańcy Konina i regionu Wielkopolski Wschodniej w zdecydowany sposób opowiadają się za realizacją tej inwestycji, co uchroni inwestorów i rząd przed protestami oraz niepotrzebnymi napięciami społecznym. Podsumowując, uważam, że powstanie elektrowni jądrowej to dla nas wszystkich szansa na zdynamizowany rozwój i droga do dobrobytu – powiedział Piotr Korytkowski.
Było to niejako wprowadzenie do pierwszego panelu dyskusyjnego pt. „Wyzwania oraz możliwości w sektorze energetycznym w kontekście transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej z perspektywy kluczowych aspektów, takich jak: energetyka jądrowa, inwestycje wodorowe oraz odnawialne źródła energii”. Uczestniczyli w nim: Agnieszka Lewandowska - zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Piotr Szczepański - szefa gabinetu politycznego Ministra Klimatu i Środowiska, Michał Rejewski - zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Maciej Koński - wiceprezes zarządu ZE PAK SA w Koninie, Adam Błażowski z Fundacji FOTA4Climate we Wrocławiu oraz Piotr Korytkowski – prezydent Konina. Panel poprowadziła Kalina Olejniczak - dziennikarka Portalu Samorządowego. Sporo miejsca poświęcono energetyce jądrowej. – Dla nas ta inwestycja jest niezwykle ważna. Bardzo nam zależy na tym, żeby ten rodzaj energetyki był rozwijany przez ZE PAK. 31 października 2022 roku podpisaliśmy list intencyjny z KHNP wspólnie z PGE. Mamy tutaj również przedstawicieli KHNP, którzy również bardzo mocno kibicują temu projektowi. Mamy tutaj tradycję produkcji energii w tym regionie. Pan prezydent wspominał wstępnie o sieci przesyłowej wysokiego napięcia, więc jest to takie trochę naturalne miejsce do tego, żeby tego rodzaju inwestycja powstawała – mówił Maciej Koński. Wspomniał również o przeprowadzonych wstępnych badaniach. – Patrząc przez pryzmat tego, że Polska będzie potrzebować stabilnych, niskoemisyjnych źródeł energii, elektrownia w Koninie jest świetnym uzupełnieniem elektrowni jądrowej zlokalizowanej na północy. Wydaje się, że wszystkie jakby tutaj argumenty służą nam na plus. My jako zarząd ZE PAK-u i zarząd PGE-PAK Energia Jądrowa kończymy te wstępne badania. Mamy również wynegocjowane z rządem studium wykonalności i liczymy na to, że będziemy mogli równie szybko i tematycznie rozmawiać – powiedział, reprezentujący ZE PAK S.A., wiceprezes Maciej Koński.
W drugim panelu dyskusyjnym pt. „Raportowanie ESG - ocena przedsiębiorstw w zakresie przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju i działań na rzecz lokalnej społeczności” udział wzięli: dr inż. Tomasz Zgoła – ekspert ds. popularyzacji nauki Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Anna Padewska-Organ - koordynatorka ds. projektów ESG Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Aneta Szczepańska - kierownik Działu Komunikacji Społecznej Grupy Romgos. Moderatorem dyskusji był Roman Niedzielski - kierownik Zespołu Skalowania Biznesu i Inwestycji Kapitałowych, Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Z prezentacją dotyczącą założeń projektu pn. „Rozwój studiów o profilu praktycznym i form kształcenia ustawicznego dostosowanych do potrzeb Wielkopolski Wschodniej” wystąpił dr hab. Artur Zimny, prof. ANS - rektor Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.
Ostatnią dyskusję poprowadził Marcin Szafrański – redaktor naczelny „Przeglądu Konińskiego”. W panelu pt. „Partnerski program pracowniczy dla GK ZE PAK na lata 2021-2027 - „Droga do zatrudnienia po węglu" – szanse i wyzwania dla budowania kapitału społecznego Wielkopolski Wschodniej w dobie transformacji energetycznej regionu” wypowiadali się: Anna Szymańska - wiceprezes Zarządu DGA Kancelaria SA w Poznaniu, Przemysław Piechocki - prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w Poznaniu, Anna Biegasiewicz - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie, Anna Karaszewska - prezes Zarządu Jobs First sp. z o.o. w Warszawie, Marek Maślak – przedstawiciel Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Inżynieryjno-Technicznych „KADRA” przy PAK KWB „Konin” SA.
W targach uczestniczyli m.in. uczniowie szkół ponadpodstawowych, dla których przygotowano wizyty tematyczne.